Форми кольору

розміщено в: Колонки | 0

Цей невеличкий текст описує застосування кольору для індикації стану домашньої електроніки. Перебуваю під деяким впливом декількох гарних книжок на тему промислового дизайну побутових пристроїв Інтернету речей і тому вирішив поділитися своїми думками. Розглядаю деякі проблеми і пропоную методи їх вирішення щодо урахування особливих вимог споживачів. Не думаю що це якась rocket science, але приємно вводити у свій текст концепцію “форми кольору”.

Для індикації стану розумних пристроїв зазвичай використовують світлодіоди. І як це показано на картинці, вони можуть бути багатоколірними. У моєму випадку, це RGB-світлодіод з контролером, що дозволяє шляхом PWM утворювати до 32 000 кольорів/відтінків.

На практиці дизайн розумного пристрою та концептуальна споживацька модель не потребують так багато кольорів. Але є необхідний мінімум. Пристрій має сигналізувати щонайменше про те що відбувається всередині і як відпрацьовуються зовнішні взаємодії.

На прикладі розумної розетки це може бути так: зелений – «включено», червоний – «вимкнено», жовтий – «аварія», фіолетовий – «передача даних», не світиться – «вимкнений».
На прикладі бездротового термометра це може бути так: зелений – «температура в нормі», червоний – «температура вище норми», синій – «температура нижче норми», жовтий – «помилка сенсора», фіолетовий – «передача даних», не світиться – «вимкнений».

Але як виявилося, лише 92% людей мають нормальний зір, а близько 4% людей мають великі труднощі із розрізненням стандартних кольорів.

Для того, щоб допомогти споживачеві з вадами зору розрізнити стан пристрою, можна ще додати блимання світлодіоду. Але оскільки з міркувань зниження вартості сучасні пристрої мають лише один “розумний” RGB-світлодіод у якості індикатора, то застосування серій спалахів не спрощує, а іноді навіть ускладнює користування: 1 спалах на секунду – «все добре», 2 спалахи – «щось не так», 3 спалахи, 4 спалахи… Людині важко буде розрізнити кількість спалахів більше трьох.

З іншого боку, спалахи є дуже добрим чинником для економії заряду батареї і про це потрібно пам’ятати, розробляючи дизайн. Зазначу, що застосування звукової та тактильної індикації можуть бути, але навмисне опускаю у цій публікації.

Означену проблему з вирізнянням кольорів можливо вирішити ще одним способом. Припустимо, що різні стани індикатора відрізняються не кольором, а формою, як це показано на рисунку нижче. В такому випадку люди з обмеженим зором зможуть розрізняти індикацію за її формою.

Можемо вирізати у корпусі пристрою сім отворів різної форми і встановити світловоди, але ж ми пам’ятаємо, що для економії місця і зниження собівартості, ми маємо скористатися лише одним індикатором, аж ніяк не сімома. Також, для забезпечення універсальності рішення, я би запропонував не позбавляти фігури їхніх кольорів, тобто проявляти стани пристрою одночасно у вигляді кольору і форми.

Але як все це розмістити у один індикатор? Уява малює, що має вийти щось подібне до цього:

Для розміщення семи окремих станів у один індикатор може бути як мінімум два шляхи: або ми застосуємо мініатюрну світлодіодну матрицю, наприклад 8х8 елементів, або ми застосуємо багатоколірний OLED-дисплей. Все залежить від бюджету живлення нашого пристрою, призначення індикатора, вільного місця, бюджету цих елементів у складі кошторису проекту. На рисунку нижче наводжу можливий вигляд наших кольорових форму у пікселях світлодіодної матриці.

Як бачите, матричний вигляд досить добре передає вихідний малюнок і буде достатнім для індикації стану пристрою. У якості матриці, наприклад, може бути щось типу Adafruit DotStar High Density 8×8 Grid – 64 RGB LED Pixel Matrix 26x26mm, SPI/5V/up to 40mA/0,5-2.5A.

Але слід зазначити, що наведена світлодіодна матриця споживає так багато енергії, що дизайнер обов’язково мусить добре подумати, чи припустимо її застосовувати і чи не краще використати OLED-дисплей, що має аналогічну вартість, але споживає лише 15-20 міліампер.

Якщо планується робота пристрою від акумулятора чи батареї, то однозначно потрібно обирати дисплей. Для порівняння, одиничний RGB-світлодіод може споживати від 30 до 70 міліампер у середньому режимі яскравості.

У підсумку маємо цікавий результат: як виявляється для індикації стану набагато кращим рішенням є застосування кольорового OLED-дисплею, ніж “стандартного” RGB-світлодіоду на один піксель, не кажучи вже про 64-піксельну матрицю.

Бажаю вам гарної, корисної та зрозумілої індикації, причому різних форм і відтінків!

Автор: Oleksii Yanko (публікується з дозволу автора)