Нюанси керування опаленням за температурою

розміщено в: Колонки | 0

Декілька слів про нюанси керування опаленням за температурою із застосуванням розумних пристроїв підключених до інтернет. Якось я напишу більше і докладніше про це. Але зараз наразі почалось опалення і маю чим поділитися. Як колись казали – «для дому для сім’ї».
Здавалось би, що тут складного, або ж непередбачуваного? – Беремо терморегулятор із контуром зворотного зв’язку і будуємо схему керування за завданням, що вмикає і вимикає виконавчий механізм за певної температури на сенсорі. Зараз таку схему чомусь називають на американський манер «термостат».
Так от, маю подібний китайський #IoT-«термостат», що керує опаленням на «тестовому» об’єкті лише для того, щоб він взимку не замерз. Налаштовано все так, що газовий котел опалення має вимикатись якщо температура впаде нижче 6 градусів, а знову вмикається котел лише тоді, коли температура підніметься вище 6 градусів. Запам’ятовуємо, 6 градусів, ні кроку вбік.
Завдання цієї публікації у тому, щоб підкреслити, наскільки є важливим діапазон, у межах якого відбувається керування. Розглянемо докладніше з практичної точки зору. Маючи меню налаштувань, користувач обмежений лише тими алгоритмами і інтерфейсом, що було закладено розробниками.
Коли задаємо керування навколо значення 6 градусів, то фактично це означає діапазон [вище 5 і нижче 7] градусів. А це вже зовсім інші цифри з точки зору споживача, що не вивчав автоматику. Правда ж? 
А тут ще й вступають у дію не лише обмеження, що було закладено у програмне забезпечення «термостату», а і технічні обмеження сенсора-термометра (чутливість, розрядність, гістерезис). Якщо архітектори заклали у «термостат» сукупну НЕчутливість в 0.5 градуси, то на практиці котел опалення вимкнеться не при досягненні 7 градусів, а аж при 7.6, а ввімкнеться не при 5 градусах, а десь аж при 4.5 градусах. І при цьому, на дисплеї яка буде цифра поточної температури? – Вірно, буде цифра 7 чи 5 градусів. Бо дисплей не вміє показувати десяті градусів після коми – лише цілі числа. Так виробник зробив дешевшим свій розумний пристрій.
Докладніше про те, чому я так довго і багато пишу про десяті долі градусів. Пам’ятаємо, що у прикладі про 6 градусів не теорія, а реальний будинок з лічильником витрат газу і платіжкою у поштовій скрині. У мінімальному налаштуванні котел споживає близько 0.5 – 1.0 кубів на годину. За умови, що на вулиці середня температура близько 0-4 градусів, котел вмикається один раз на добу і працює від 4-6 до 10-14 годин. І це лише для того, щоб підтримувати 6 градусів, що встановив користувач.
Не варто забивати голову розрахунками (кому треба, той порахує самостійно), лишень зробимо з цього всього важливий висновок – не лише кожен градус, а і десяті долі градусів мають серйозне значення для гаманця при керуванні за температурою.
Це важливо у всіх елементах розумного пристрою – і на сенсорі, і на дисплеї, і у алгоритмі керування, і у інтерфейсі налаштування. То ж обираючи собі «термостат», звертайте на це особливу увагу. Суттєвої вам економії.

Автор: Oleksii Yanko (матеріал публікується за згодою автора)

Читати цей пост на FB: посилання